Retinol – najczęstsze błędy w stosowaniu cudownej witaminy

Retinol – podstawowa forma witaminy A, która występuje najczęściej w produktach do pielęgnacji cery dojrzałej lub problematycznej. Uznawany za skuteczną broń przeciwko zmarszczkom, przebarwieniom i trądzikowi. Niestety zbyt często odstawiany na bok ze względu na męczące objawy w pierwszych tygodniach stosowania. Czy da się stosować retinol bez skutków ubocznych?

retinol.jpgSerum z retinolem to cudowny środek, który wiele kobiet stosuje w walce z oznakami starzenia lub wieloma innymi problemami skóry. Nie od dziś znane są pozytywne właściwości witaminy A na organizm. Retinol to niezwykle skuteczny składnik aktywny, jednak zarzuca się mu zbytnią inwazyjność i powodowanie uporczywych problemów z suchością i podrażnieniem skóry. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną pojawiania się takich problemów jest niewłaściwe stosowanie retinolu.

JAK STOSOWAĆ RETINOL?

Retinol łączyć tylko z właściwymi produktami

Skoncentrowana witamina A jest na tyle silnym składnikiem, że nie każda substancja dobrze poczuje się w jego towarzystwie. Wiele składników w niczym nie zaburza działania retinolu, ale interakcja z niektórymi może spowodować silne podrażnienia. Stosując retinol, nawet jako jeden ze składników w kosmetykach, należy unikać jednoczesnego stosowania silnych środków przeciwtrądzikowych z kwasem salicylowym lub produktów zawierających kwas AHA. Niewskazane jest też łącznie retinolu z nadtlenkiem benzoilu.

Retinolu nie stosować samodzielnie

Jednym z częstszych problemów jest stosowanie wyłącznie retinolu. Co prawda jest to bardzo silny składnik, ale nie powinno się stosować w pielęgnacji skóry tylko jego. Retinol nie jest wszechstronnym kosmetykiem na wszystkie dolegliwości. Idealną kombinacją jest połączenie retinolu i prostego środka nawilżającego. Odpowiednie nawilżenie skóry suchej lub wrażliwej preparatem może znacznie zminimalizować podrażnienia skóry, a nawet wzmocnić jego działanie.

Retinol nakładać bardzo oszczędnie

Podrażnienia na początku stosowania kuracji retinolem są w miarę normalną rzeczą, ale nigdy nie powinny przyjmować silnej i mocno zauważalnej formy. Jeśli cera przypomina w trakcie kuracji skórę poparzoną słońcem, to znak, że retinol stosowany jest w nadmiarze. Trzeba znać umiar we wszystkim, także w ilości nakładanego na skórę produktu. Zbyt duże stężenie lub za duża ilość czystej witaminy A może powodować miejscowe zaczerwienienia i silne złuszczanie się naskórka.